

W procesie natryskiwania plazmowego do strumienia plazmowego wprowadza się materiał przeznaczony do osadzania (wsad) – zazwyczaj w postaci proszku, czasem w postaci cieczy, zawiesiny lub drutu – pochodzący z pochodni plazmowej. W dyszy, gdzie temperatura jest rzędu 10.000 K, materiał jest topiony i napędzany w kierunku podłoża. Tam roztopione krople spłaszczają się, szybko krzepną i tworzą osad.
Zazwyczaj osady pozostają przylegające do podłoża jako powłoki; wolnostojące części mogą być również wytwarzane przez usuwanie podłoża. Istnieje wiele parametrów technologicznych, które wpływają na interakcję cząstek stałych z strumieniem plazmy i podłożem, a tym samym na właściwości osadu. Parametry te obejmują rodzaj surowca, skład i natężenie przepływu gazu plazmowego, pobór energii, odległość przesunięć palnika, chłodzenie podłoża itp.
Lakiernik Białystok – różne techniki lakierowania samochodu
Złoża składają się z wielu naleśnikowatych “rozprysków” zwanych lamelami, powstałych w wyniku spłaszczenia płynnych kropel. Ponieważ wsadowe proszki mają zazwyczaj rozmiary od mikrometrów do ponad 100 mikrometrów, kasetony mają grubość w zakresie mikrometrów i wymiary boczne od kilku do setek mikrometrów. Pomiędzy tymi płytkami znajdują się małe puste przestrzenie, takie jak pory, pęknięcia i obszary niepełnego połączenia. Kim jest najlepszy lakiernik w Białymstoku
Dzięki tej unikalnej strukturze złoża mogą mieć właściwości znacznie różniące się od materiałów sypkich. Są to na ogół właściwości mechaniczne, takie jak niższa wytrzymałość i moduł sprężystości, wyższa tolerancja na odkształcenia oraz niższa przewodność cieplna i elektryczna. Ponadto, ze względu na szybkie krzepnięcie, w osadach mogą występować fazy przerzutowe.
Warto powierzyć nam swój samochód
Technika ta jest stosowana głównie do produkcji powłok na materiałach konstrukcyjnych. Powłoki takie zapewniają ochronę przed wysokimi temperaturami (np. powłoki termoizolacyjne do odprowadzania ciepła spalin), korozją, erozją, zużyciem; mogą również zmieniać wygląd, właściwości elektryczne lub trybologiczne powierzchni, zastępować zużyty materiał itp. Przy natryskiwaniu na podłoża o różnych kształtach i usuwaniu mogą być produkowane wolno stojące części w postaci płyt, rur, muszli itp. Może być również stosowany do przetwarzania proszku (sferoidizacja, homogenizacja, modyfikacja chemii, itp.). W tym przypadku nie ma podłoża do osadzania, a cząstki krzepną podczas lotu lub w kontrolowanym środowisku (np. w wodzie). Technika ta, charakteryzująca się zmiennością, może być również stosowana do tworzenia struktur porowatych, nadających się do wrastania kości, jako powłoka do implantów medycznych. Aerozole dyspersji polimeru mogą być wtryskiwane do plazmy w celu utworzenia przeszczepu tego polimeru na powierzchni podłoża. Aplikacja ta stosowana jest głównie do modyfikacji chemii powierzchniowej polimerów.